Choroba SIBO – objawy i leczenie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Bywa tak, że osoby, które dbają o zbilansowaną dietę i odpowiednią aktywność fizyczną na co dzień, odczuwają nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bóle brzucha, wzdęcia i gazy, biegunki lub zaparcia to najczęstsze z takich dolegliwości, które nie są charakterystyczne dla jednej choroby. Dlatego jeśli pojawiają się bez zmiany stylu życia i utrzymują dłużej lub często powracają, nie wolno ich lekceważyć. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który skieruje na badania, mające na celu diagnozę choroby. SIBO może być jedną z nich. Co to jest SIBO, jakie ma objawy, jak przebiega leczenie i co jeszcze warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Co to jest SIBO? Choroba SIBO a inne choroby układu pokarmowego

Choroba SIBO – czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – to schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest nadmiar flory bakteryjnej w jelicie cienkim. W przeciwieństwie do jelita grubego, w którym mikrobiota jest bogata, w jelicie cienkim zdrowego człowieka bakterii nie ma zbyt wiele. Zbyt bogata flora bakteryjna na tym odcinku układu pokarmowego może współwystępować z nieswoistym zapaleniem jelit lub być z nim mylone. Choroba SIBO może także być mylona z zapaleniem trzustki lub innymi dolegliwościami układu pokarmowego, np. celiakii lub nietolerancję laktozy. Zdarza się również, że SIBO nie daje żadnych objawów.

Choroba SIBO – przyczyny i objawy SIBO

Choroba SIBO nie wykazuje charakterystycznych objawów. Do wspomnianych wcześniej objawów ze strony układu pokarmowego należy dodać ogólne złe samopoczucie. Choroba SIBO i objawy neurologiczne współwystępują dość często, a należą do nich:

 • chroniczne zmęczenie
 • chroniczne bóle głowy
 • zaburzenia nastroju
 • zaburzenia widzenia
 • zaburzenia koncentracji
 • objawy depresyjne i lękowe
 • drętwienie dłoni i stóp

Zdarza się, że przy SIBO objawy neurologiczne występują niezależnie od objawów ze strony układu pokarmowego.

Choroba SIBO w dalszym ciągu jest badana i wiele zagadnień z nią związanych zostaje bez odpowiedzi. Aktualnie wiadomo, że do głównych przyczyn SIBO zalicza się:

 • zaburzenia perystaltyki jelit – np. w przebiegu neuropatii cukrzycowej lub IBS
 • nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego – np. uchyłki, zwężenia po radioterapii, pooperacyjne zrosty
 • niedobory odporności – np. HIV
 • inne – np. zaburzenia trawienia i wchłaniania (choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie trzustki, choroby wątroby, mukowiscydoza, celiakia)

Istnieją także podejrzenia, że przyczyną choroby SIBO może być przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej, czyli leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, stosowanych w refluksie żołądkowo-przełykowym. Ostatnie badania nie potwierdzają tej tezy, ostatecznie jednak też jej nie wykluczają. Za główną przyczynę choroby SIBO uważa się jednak zaburzoną motorykę jelit.

Choroba SIBO – leczenie i dieta

W diagnostyce choroby SIBO wykorzystuje się przede wszystkim wodorowe testy oddechowe, ale także laboratoryjne badania krwi czy pobrane podczas endoskopii treści z jelita cienkiego. Po stwierdzeniu choroby SIBO wdrażana jest antybiotykoterapia. W przypadku nawrotu choroby lub niesatysfakcjonującego efektu leczenia SIBO należy powtórzyć terapię z wykorzystaniem innego antybiotyku.

W leczeniu SIBO nie jest wskazane stosowanie probiotyków czy przeszczepu mikrobioty jelitowej. Choroba SIBO często prowadzi do niedoborów witamin A, B12 oraz D, w związku z czym po przeprowadzonych badaniach w tym kierunku i stwierdzeniu niedoborów, należy wdrożyć suplementację.

Leczenie SIBO u osób, u których choroba wywołana jest zmianami anatomicznymi, warto rozszerzyć o leczenie chirurgiczne. Dzięki niemu istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie pacjenta lub znaczącą poprawę jakości życia.

Choroba SIBO a dieta FODMAP

Choroba SIBO ogranicza trawienie i metabolizowanie niektórych składników odżywczych, między innymi laktozy czy fruktozy. W związku z tym cukry te fermentują, przyczyniając się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często zalecaną dietą przy SIBO jest dieta FODMAP, stosowana przy IBS. Redukuje ona ilości fermentujących oligosacharydów, polisacharydów oraz monosacharydów. Niestety dowody na kojące działanie diety FODMAP w przypadku choroby SIBO są znikome – z całą pewnością warto jednak tymczasowo ją wdrożyć, zwiększając szansę na szybkie złagodzenie nieprzyjemnych objawów SIBO jeszcze przed zakończeniem pełnej antybiotykoterapii.

SIBO jest jedną z chorób diagnozowanych i leczonych w H-T. Centrum Medyczne. Osoby z niepokojącymi objawami zapraszamy na badania – nasi specjaliści diagnozują, a następnie leczą SIBO i inne choroby układu pokarmowego, z jakimi zgłaszają się do nas pacjenci.