Cukrzyca typu 2 – leczenie farmakologiczne i pozafarmakologiczne

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, która dotyczy coraz większej grupy ludności. Jeszcze do niedawna chorowały na nią głównie osoby po 40. roku życia, obecnie diagnozowana jest u coraz młodszych pacjentów. Spowodowane jest to przede wszystkim czynnikami środowiskowymi – brak ruchu i niewłaściwa dieta prowadzą do otyłości, która z kolei jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Należy do nich cukrzyca typu 2. Na czym polega leczenie farmakologiczne cukrzycy typu 2 i czy możliwe jest całkowite jej wyleczenie bez leków doustnych i insuliny?

Farmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2 – kiedy leki doustne, a kiedy insulina?

Leczenie cukrzycy typu 2 wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W zależności od wyników badań, ogólnego stanu zdrowia oraz wieku pacjenta, lekarz może podjąć decyzję o:

  • wdrożeniu farmakoterapii
  • wdrożeniu insulinoterapii
  • wdrożeniu insulinoterapii w połączeniu z insulinoterapią

Najczęściej, gdy pacjent trafia do lekarza z bardzo złymi wynikami badań – z wysokim stężeniem cukru lub chorobami towarzyszącymi – podejmowana jest decyzja o wdrożeniu insulinoterapii lub terapii łączonej. Konieczne jest bowiem jak najszybsze „zbicie cukru” – zmniejszenie stężenia glukozy we krwi staje się priorytetem. Po unormowaniu się wyników badań lekarz może podjąć decyzję o odstawieniu insuliny.

Farmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2 często opiera się o trzy rodzaje leków:

  • metmofrina – lek, który uwrażliwia tkanki na działanie insuliny
  • agonista receptora GLP-1 – usprawnia jelitowy mechanizm wydzielania insuliny
  • flozyny – powodują cukromocz i ograniczają wtórne wchłaniania się glukozy z moczu do organizmu, usprawniają pracę nerek, wspiera obniżanie ciśnienia krwi i redukuje ryzyko chorób kardiologicznych, podobnie jak metmorfina wspiera odchudzanie

Flozyny są lekiem najnowszej generacji, które pozwalają nie tylko skutecznie obniżać poziom cukru w organizmie, ale także niwelować ryzyko innych chorób.

Na czym polega niefarmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2?

Niefarmakologiczne leczenie cukrzycy typu 2 polega na całkowitej, często drastycznej zmianie stylu życia. Celem zmiany diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej jest przede wszystkim redukcja masy ciała, a pośrednio również przywrócenie prawidłowych procesów biochemicznych w organizmie. Dlatego ważne jest połączenie diety z aktywnością fizyczną, która nie tylko zwiększa ujemny bilans kaloryczny, ale przede wszystkim uwrażliwia tkanki na insulinę. Ponadto w diecie ważne jest nie tylko utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, ale również wybieranie produktów praktycznie pozbawionych cukrów prostych oraz z ograniczoną zawartością tłuszczów trans.

Redukcja masy ciała i pozostanie przy zdrowym stylu życiu pozwala (choć nie u wszystkich pacjentów) całkowicie wyleczyć cukrzycę typu 2. Należy jednak pamiętać, że powrót do starych, niewłaściwych nawyków z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się do powrotu choroby.

Choroby metaboliczne, do których zalicza się cukrzyca typu 2, są obecnie największym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Otyłość i cukrzyca prowadzą do choroby wieńcowej, udarów, wylewów i zawałów serca, a także są przyczyną niektórych nowotworów. Im wcześniej zaczniemy je leczyć lub im zapobiegać tym lepiej. Pomocna może okazać się opieka psychodietetyka lub dietetyka klinicznego – redukcja masy ciała, a następnie utrzymanie jej na prawidłowym poziomie są jednym z najważniejszym elementów profilaktyki zdrowotnej w zakresie zapobiegania cukrzycy typu 2 i wielu innych chorób.

Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami – zadbaj o swoje zdrowie już dziś.