Czy guz piersi musi oznaczać raka?

Statystyki dotyczące raka piersi są nieubłagane. W całej Europie zachorowalność na tę chorobę onkologiczna wzrasta, rośnie ona również w Polsce. Każdego roku diagnozowana jest ona u 19 tysięcy Polek – średnio dziennie aż 50 kobiet dowiaduje się o raku piersi. W Europie statystyki są natomiast bardziej optymistyczne, jeśli chodzi o uleczalność raka piersi – niestety nie dotyczą one Polski, gdzie każdego dnia aż 15 kobiet na raka piersi umiera. Jest to spowodowane przede wszystkim profilaktyką na bardzo niskim poziomie. Wcześnie wykryty rak piersi daje aż 90% szans na przeżycie w przeciągu 5 lat. Dlatego tak ważne są badania, które niejednokrotnie wykazują nie tylko raka, ale także inne zmiany. Czy guz piersi zawsze oznacza raka?

Guz piersi a nowotwory niezłośliwe

Guz piersi to zmiana w obrębie sutka, brodawki lub pozostałej części piersi, która dotyka zdecydowaną większość kobiet. Wystarczy wspomnieć, że torbiel piersi, która najczęściej pojawia się u kobiet po 70. roku życia, wykrywana jest przynajmniej raz u ponad 90% kobiet. Dlatego każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że guz piersi nie musi oznaczać raka. Do nowotworów niezłośliwych piersi, których objawem będzie guz piersi, zaliczamy:

 • torbiel piersi (cysta) – najczęściej pojawia się u kobiet po 70. roku życia; wypełniona płynną treścią w przypadku większych rozmiarów może sprawiać ból, wówczas możliwe jest nakłucie celem opróżnienia torbieli; najczęściej jednak stosuje się terapię hormonalną; znikome ryzyko zezłośliwienia
 • gruczolakowłókniaki – najczęściej występują u kobiet do 35. roku życia; ryzyko zezłośliwienia oscyluje w granicach 1-2%
 • brodawczaki wewnątrzprzewodowe – najczęściej pojawiają się u kobiet miedzy 30. a 50. rokiem życia
 • rozstrzenie przewodów wyprowadzających – pojawiają się u kobiet między 50. a 60. rokiem życia (w okresie okołomenopauzalnym) i dotyczą około jednej trzeciej kobiet w tym przedziale wiekowym

Zmiany te, odczuwalne, a niekiedy widoczne jako guz piersi, nie są groźne – wymagają jednak konsultacji i obserwacji lekarskiej. To lekarz podejmuje decyzje, czy istnieje konieczność wykonania biopsji, leczenie hormonalnego czy wycięcia guza. Nie wolno takich zmian lekceważyć, nie należy również panicznie się ich bać.

Guz piersi a rak – jakie objawy daje nowotwór złośliwy piersi?

Najbardziej rozpoznawalnym objawem raka piersi jest guz – wyczuwalny w badaniu palpacyjnym, a niekiedy także widoczny. Jednak guz piersi nie jest jedynym objawem raka piersi. Należą do nich:

 • zgrubienie na skórze piersi
 • wgłębienie
 • zrogowacenie sutka
 • zaczerwienienie lub uczucie gorąca
 • wyciek z sutka
 • owrzodzenie skóry
 • wystający guz
 • nabrzmiała żyła
 • wklęśnięta brodawka
 • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi – asymetria, której wcześniej nie było
 • efekt „pomarańczowej skórki”

Ponadto zmiany mogą pojawić się w obrębie pach (węzłów chłonnych) czy szyi. Również inne niepokojące nas symptomy, jak gorączka bez widocznej infekcji, nadmierne zmęczenie powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

Guz piersi a profilaktyka raka piersi

Tak, jak wspomnieliśmy na wstępie, profilaktyka jest kluczowa dla szybkiej wykrywalności raka piersi, które daje ogromne szanse na przeżycie. Do profilaktyki zaliczamy samobadanie, które należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce, gdy ustępuje bolesność i obrzęk piersi. Samobadanie należy rozpocząć od obserwacji piersi w lustrze – wówczas ujawnią się ewentualnie, wyżej wymienione zmiany. Następnie ruchami okrężnymi od sutka i brodawki do zewnątrz piersi lub odwrotnie bądź od górnej części piersi w dół należy sprawdzać strukturę piersi.

Podobne badanie powinien wykonywać lekarz ginekolog na profilaktycznej wizycie nie rzadziej niż co 3 lata u pacjentek do 40. roku życia i co roku u kobiet po 40. roku życia. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian czy guza piersi, lekarz kieruje na USG piersi. Ponadto kobiety w przedziale 50. a 69. rok życia powinny wykonywać profilaktyczną mammografię. Jeszcze inaczej profilaktyka raka piersi prezentuje się u kobiet, u których wcześniej wykryto inny nowotwór złośliwy lub są na niego bardziej narażone, np. ze względów dziedzicznych.

Guz piersi nie musi być oznaką nowotworu złośliwego, nie należy jednak go lekceważyć. Badania, które pozwalają wykryć niezłośliwe zmiany, wykrywają również zmiany złośliwe. Dlatego samobadanie i pozostałe elementy profilaktyki raka piersi są tak ważne – znacząco zwiększają szansę na podjęcie szybkiego i przede wszystkim skutecznego leczenia onkologicznego. Zapraszamy do naszej poradni onkologicznej – specjaliści z H-T. Centrum Medyczne przeprowadzają oraz konsultują diagnozy, usprawniając efektywną terapię onkologiczną.