Dieta a samopoczucie – co i jak jeść, by dobrze się czuć?

Styl odżywiania ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Dieta wpływa na nasz metabolizm – dostarcza energię naszemu organizmowi, ale może także ją obniżać. Od tego co i jak jemy, zależy nasze zdrowie, nasz wygląd i nasze samopoczucie. Przyjrzyjmy się zależności między dietą a samopoczuciem.

Jak zdrowa dieta poprawia nasze samopoczucie?

Dieta to pojęcie, które kojarzymy z restrykcjami, wyrzeczeniami i redukcją masy ciała. Tymczasem dietę należy rozumieć jako styl odżywiania, który towarzyszy nam przez całe życie. Dieta nie musi (a nawet nie powinna!) być restrykcyjna, powinna jednak składać się z jak najmniej przetworzonych produktów (im krótszy skład, tym lepiej), z warzyw, w mniejszych porcjach z owoców, z produktów bogatych w białko oraz będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, w diecie mogą znaleźć się te „mniej zdrowe” dania – warto jednak sięgać po fast-foody czy słodycze, które przygotujemy samodzielnie. Będą one smaczniejsze niż te kupne, będą także zawierać mniej tłuszczów trans, cholesterolu, soli czy cukrów. Takie posiłki możemy spożywać w proporcji 20:80 w stosunku do w pełni wartościowych potraw – wykazano, że stosowanie tej zasady znacząco poprawia samopoczucie, w szczególności osób na diecie redukcyjnej.

Dieta a samopoczucie – co jeść, by czuć się dobrze?

Aby nasza dieta pozytywnie wpływała na nasze samopoczucie, powinniśmy dostarczać możliwie dużo witamin i minerałów, kwasów jedno- i wielonienasyconych (w tym omega-3). Posiłki nie powinny być zbyt obfite, należy także jeść do 2 godzin przed snem.

Jeśli czujemy nagły spadek samopoczucia, możemy sięgnąć po jeden z produktów, które skutecznie nam je poprawią:

  • ciemna czekolada – źródło fenylotylaminy, która pobudza syntezę endorfin
  • banany – zawierają dopaminę, neuroprzekaźnik odpowiedzialny za nastrój, energię i motywację
  • orzechy – cenne źródło kwasów nienasyconych

Nie wiesz, jak ułożyć dietę, która wpłynie nie tylko na Twoje zdrowie, ale i samopoczucie. Nasz psychodietetyk przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy, uwzględniający Twój stan zdrowia, preferencje i cel, jaki chcesz osiągnąć. Zapraszamy!