Jak skutecznie schudnąć? Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Jak skutecznie schudnąć? – takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Większości zależy na poprawie sylwetki, ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne dla naszego zdrowia jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Świadomość dotycząca powikłań związanych z nadwagą i otyłością rośnie, jednak nie tak szybko, jak nasza waga. Jak się okazuje, największym problemem nie jest odchudzanie, a mądre i zdrowe odchudzanie. Na czym ono polega? Jak skutecznie schudnąć, by kompleksowo zadbać o swoje zdrowie?

Zdrowe odchudzanie – jak zrobić to dobrze i jakich błędów unikać?

Zacznijmy od rozprawienia się z mitami na temat odchudzania i podkreślenia najważniejszych zasad zdrowego odchudzania:

  • chudniemy dzięki ujemnemu bilansowi kalorycznemu – nie chudniemy od zaprzestania jedzenia określonych produktów czy od stosowania konkretnej diety
  • powinniśmy chudnąć nie szybciej niż 0,5-1% masy ciała tygodniowo – szybkie odchudzanie nie jest zdrowe
  • zasada 100% jest dla większości osób szkodliwa – zasada „wszystko albo nic” prowadzi do zaburzeń odżywiania

Aby obliczyć swoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, możemy skorzystać ze wzoru lub jednego z licznych kalkulatorów, jakie są dostępne w Internecie. W tym przypadku warto uwzględnić wyniki z co najmniej trzech różnych kalkulatorów i wyciągnąć z nich średnią. Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne to wartość, która mówi nam o ilości kalorii, jakie musimy dostarczyć, by utrzymać wagę. Chcąc schudnąć, powinniśmy obciąć powyższą wartość o 200-400 kalorii – większy deficyt nie jest wskazany. Pamiętajmy, że chudnąć, zmniejszając lub zwiększając aktywność fizyczną, należy ponownie wyliczyć nasze zapotrzebowanie kaloryczne.

Jak skutecznie schudnąć bez efektu jojo?

Idealnie by było, gdybyśmy wszyscy jedli zdrowo – wyłącznie wartościowe produkty, bez żadnych odstępstw. Jeśli jednak lubimy podjadać słodycze lub po prostu smakują nam fast-foody, nie powinniśmy z nich całkowicie rezygnować – nawet jeśli chcemy zdrowo schudnąć. Należy stanowczo je ograniczyć, wpisując do tygodniowego menu i pilnując, by nie przekraczały one 20% naszego jadłospisu. Zasada 80:20 pozwala nam zwiększyć ilość wartościowych produktów, nie rezygnując całkowicie z ulubionych smakołyków. Wpisując je w tygodniowy jadłospis, uwzględniamy ich kaloryczność, dzięki czemu nadal chudniemy. Zasada 80:20 pozwala nam wytrwać w postanowieniu, by zdrowo i skutecznie schudnąć, a przede wszystkim by utrzymać prawidłową wagę już po procesie redukcji. Niestety zdecydowana większość z nas wraca do swojej poprzedniej wagi sprzed odchudzania w przeciągu 5 lat, a wiele osób odzyskuje nadprogramowe kilogramowy już w pierwszym roku po schudnięciu. Dlatego tak ważne jest racjonalne, zdrowe odchudzanie.

Dlaczego szybkie odchudzanie nie jest zdrowe?

Szybkie odchudzanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i dla naszej urody. Spożywając zdecydowanie mniej kalorii, nie dostarczymy organizmowi niezbędnych składników odżywczych – witamin, minerałów i innych potrzebnych substancji, by nasz organizm mimo odchudzania mógł funkcjonować na 100%. Na zbyt restrykcyjnej diecie ucierpi też nasze samopoczucie i możemy szybko się poddać, a na pewno zaburzą się nasze relacje z jedzeniem. Tracąc dużą ilość kilogramów w krótkim czasie narażamy się także na nieprzyjemną konsekwencję – zbyt luźną skórę na brzuchu, wypadające włosy i łamiące się paznokcie.

Restrykcyjne diety są dopuszczalne wyłącznie ze wskazań medycznych i pod stałą opieką lekarza.

Jak skutecznie schudnąć – bez efektu jojo i złego samopoczucia?

Wiemy już, że konieczna jest zbilansowana dieta 80:20 z uwzględnieniem rozsądnego deficytu. Warto oczywiście dobierać zdrowe, jak najmniej przetworzone produkty, a także je urozmaicać – w naszej diecie nie powinno zabraknąć słonych, ostrych, kwaśnych, słodkich smaków – tych, które lubimy. Nie zmuszajmy się także do jedzenia zdrowych produktów, których nie lubimy. Awokado, śledzie czy owsianka z powodzeniem możemy zastąpić innymi zdrowymi źródłami tłuszczów, kwasów omega3 czy błonnika.

Aby skutecznie schudnąć nie musimy ćwiczyć – ale powinniśmy! Warto wybrać ulubioną aktywność fizyczną lub spróbować nowej. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie to temat, który już poruszaliśmy. Wspomnimy więc tylko, że jest on zbawienny dla naszego organizmu, pomaga chudnąć zdrowo, a przy tym uzyskać jeszcze lepsze efekty, niż samą dietą.

Nie mogę schudnąć, zrzuciłam 10 kg i dalej nie chudnę – i co dalej?

Wiele osób, które zaczęły walkę z nadprogramowymi kilogramami, którym udało się już trochę schudnąć lub takie, które borykają się z efektem jojo nie potrafią poradzić sobie z zastojem, z brakiem pożądanych efektów i z wieloma innymi trudnościami, jakie stają na drodze przy zdrowym odchudzaniu. Wówczas warto poprosić o pomoc dietetyka lub psychodietetyka, który nie tylko ułoży pyszną i zdrową dietę, ale także wesprze w innych aspektach, tak ważnych nie tylko dla procesu odchudzania, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Badania krwi i moczu to kolejny sposób, by odszukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć? Należy je wykonywać raz w roku, powinny wykonać je także osoby, które rozpoczynają odchudzanie oraz te, które mimo zdrowego stylu życia i deficytu kalorycznego nie mogą schudnąć.

Balon żołądkowy to z kolei metoda leczenia otyłości, po którą warto sięgnąć, jeśli inne metody zawodzą. Również ona wymaga pewnej samodyscypliny, jednak okazuje się niezwykle skuteczna u pacjentów, którzy „odchudzają się od zawsze”.

Nadwaga i otyłość są główną przyczyną chorób metabolicznych, znacząco zmniejszają komfort życia i stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Zdrowe odchudzanie to najskuteczniejsza droga, by odwrócić procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie, by poczuć się lepiej, być zdrowszym i mieć więcej energii. Wiemy już, jak skutecznie schudnąć bez efektu jojo – pamiętajmy, że walka o zdrowie i zgrabną sylwetkę to nie tylko duże wyzwanie, ale także ogromna szansa na lepsze życia.

Walczysz z nadprogramowymi kilogramami, ale nie widzisz satysfakcjonujących efektów? A może zawsze byłeś szczupły, ale przytyłeś po rzuceniu palenia lub zmiany pracy na siedzącą? Skorzystaj z usług dietetycznych i przekonaj się, jak skutecznie schudnąć i utrzymać wagę.