
Kwiecień Miesiącem Kultury Zdrowotnej – 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia
„Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” to tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia, które obchodzimy 7 kwietnia z okazji kolejnej, 77, rocznicy założenia WHO. Cały kwiecień to z kolei Miesiąc Kultury Zdrowotnej, który w szczególności obchodzą uczniowie w szkołach w całej Polsce. Ale to także okazja, by o znaczeniu zdrowego stylu życia mówić wszystkim – dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom.
Miesiąc Kultury Zdrowotnej – buduj zdrowe nawyki od najmłodszych lat
Budowanie zdrowych nawyków jest tym skuteczniejsze, im wydają się one bardziej naturalne. Jeśli dla naszych dzieci naturalnym wyborem będzie woda zamiast coli, kanapka z warzywami zamiast fast-food i przejażdżka rowerowa z rodzicem zamiast godzinnego seansu przed telewizorem, jest duża szansa, że również jako nastolatek, a następnie w pełni samodzielna osoba dorosła będzie kontynuować zdrowy styl życia.
Pamiętajmy jednak, że pogadanki czy Miesiąc Kultury Zdrowotnej i inne akcje promujące zdrowy styl życia w szkole nie będą tak efektywne, jak przykład idący z góry. Jeśli dziecko widzi rodziców, którzy na co dzień zamiast książki wybierają smartfona, sami – z dużym prawdopodobieństwem – niechętnie będą sięgać po książkę. Jeśli rodzice młodych ludzi stronią od aktywności, ich dzieci najprawdopodobniej wybiorą siedzący tryb życia. Dlatego kształtowanie zdrowych nawyków u najmłodszych zaczyna się od zdrowym nawyków rodziców.
Miesiąc Kultury Zdrowotnej – jak rodzice kształcą zdrowe nawyki u dzieci?
Miesiąc Kultury Zdrowotnej to znakomity czas, by pokazać, że zdrowy styl życia to nie jednorazowe zdrowe wybory i powrót do niezdrowych nawyków na co dzień. Zdrowy styl życia towarzyszy nam cały czas i wbrew wielu opinii nie wyklucza się z sięgnięciem po coś słodkiego czy po fast-food. Zdrowy styl życia to sztuka mądrych wyborów: na co dzień jemy zdrowo i smacznie, a przy okazji wyjścia ze znajomymi na miasto możemy pozwolić sobie na szybką przekąskę. Chętniej jednak wybierzemy wersję z mniejszą ilością tłuszczów – np. vege – lub z mniejszą ilością cukru – np. gofra z owocami, zamiast bitej śmietany i polewy czekoladowej.
Nic nie stoi również na przeszkodzi, by w domu przyrządzić zdrową wersję fast-fooda – burgera z dobrej jakości mięsa (albo w wersji wege) z dużą ilością warzyw i frytkami z piekarnika czy pizzę z dodatkiem warzyw. Również domowe desery z owocami, źródłem białka i orzechami nie są złym wyborem. Ważne, by świadomie wybierać produkty i umiejętnie przyrządzać posiłki – np. w piekarniku czy air fryerze z minimalną ilością tłuszczu. Pamiętać należy również, że nawet zdrowe dania w nadmiarze szkodzą – można przytyć, jedząc wyłącznie pełnowartościowe posiłki. Pilnując bilansu kalorycznego i jakości produktów, robimy bardzo dużo dla naszego zdrowia. Chociaż zdrowa dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, nie możemy zapominać o znaczeniu aktywności fizycznej.
Miesiąc Kultury Zdrowotnej – znaczenie aktywności fizycznej dla naszego zdrowia
Aktywność fizyczna nie tylko zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać prawidłową wagę lub schudnąć. Aktywność fizyczna to szereg innych korzyści: wzmacnianie kości, stawów i ścięgien, ochrona tkanki mięśniowej przed utratą objętości – tkanka mięśniowa zaczyna powoli zanikać już po 40. roku życia, a po 60. roku życia proces ten przyspiesza. Aktywność fizyczna buduje naszą wydolność i dotlenia cały organizm. Ponadto aktywność fizyczna to także profilaktyka nowotworów. O większości korzyści ruchu, już pisaliśmy – wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest nieoceniony. Warto pamiętać, że istotne są nie tylko treningi, ale także spontaniczna aktywność: spacery, rekreacyjna jazda na rowerze czy rolkach, taniec, a nawet sprzątanie czy prace w ogródku mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Miesiąc Kultury Zdrowotnej – rzuć palenie, ogranicz alkohol do minimum
W kontekście Miesiąca Kultury Zdrowotnej i uświadamiania osób dorosłych, jak nasze codzienne wybory wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort życia, nie możemy pominąć stosowania używek. Palenie papierosów to ogromnie szkodliwy nałóg, który nie tylko grozi nowotworami płuc czy krtani, ale także niszczy cały nasz organizm. Negatywnie wpływa na serce i cały układ sercowo-naczyniowy, na żołądek, na cholesterol i trójglicerydy, na zęby i dziąsła, na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale i na nasze samopoczucie i kondycję oraz libido. Rzucenie palenia to jeden z najlepszych prezentów, jakie można sobie podarować.
Warto również zwrócić na spożycie alkoholu – symbolicznie, w niewielkich ilościach i okazjonalnie dla zdrowej osoby nie jest ono zagrożeniem. Warto jednak ograniczyć alkohol w swoim życiu do absolutnego minimum.
Szukając odpowiedzi, na pytanie czym są choroby cywilizacyjne, jaka jest ich przyczyna i do czego prowadzą, znajdujemy odpowiedzi dotyczące właśnie kultury zdrowotnej. Prowadząc zdrowy styl życia redukujemy ryzyko chorób cywilizacyjnych niemalże całkowicie. Nie musimy wprowadzać restrykcji – zdrowa dieta to smaczna dieta, a ulubiona aktywność fizyczna to dawka endorfin na cały dzień. Zachęcamy również do wykonywania badań profilaktycznych – badania krwi i moczu i badania przesiewowe to również element zdrowego stylu życia, jaki promujemy w ramach Miesiąca Kultury Zdrowotnej.