Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego – skuteczna profilaktyka chorób onkologicznych

Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego realizowany jest w naszym kraju od wielu lat zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej. Nie pierwszy raz H-T. Centrum Medyczne aktywnie włącza się w profilaktykę Chorób Nowotworowych. Chcemy, aby i nasze działania wpłynęły na zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

Badania profilaktyczne raka jelita grubego – dlaczego warto się badać?

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, a przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Poddając się badaniu odpowiednio wcześnie, można zapobiec rozwojowi raka. Trzeba pamiętać, że wcześnie wykryty rak bardzo często jest wyleczalny!

Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie i usunięcie zmian. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Badanie profilaktyczne powinny wykonać:

  • wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego
  • osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

Jak wziąć udział w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego?

Skierowaniem na badanie jest ankieta wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii.

Osoby chcące wziąć udział w programie  proszone są o pobranie ankiety z naszej strony internetowej lub bezpośrednie udanie się do naszej przychodni. Następnie po pozytywnej weryfikacji zostaną one zakwalifikowane do badania i uzyskają informację o terminie badania.

Ankieta

Aby uczestniczyć w programie i zapisać się na badanie należy wypełnić ankietę  i dostarczyć ją do rejestracji H-T. Centrum w Tychach, ul. Paprocańska 137d

  • pocztą tradycyjną
  • osobiście od pn-pt w godzinach 11:00-18:00
  • lub wysłać pocztą e-mail na adres: rejestracja@htcentrum.pl

Dzięki danym z ankiety będziemy mogli udzielić wszelkich wyjaśnień w sprawie kwalifikacji do programu, terminu oraz przygotowania się do badania.
Zapraszamy do badań profilaktycznych.