
Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego – skuteczna profilaktyka chorób onkologicznych
Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego realizowany jest w naszym kraju od wielu lat zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej. Nie pierwszy raz H-T. Centrum Medyczne aktywnie włącza się w profilaktykę Chorób Nowotworowych. Chcemy, aby i nasze działania wpłynęły na zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.
Badania profilaktyczne raka jelita grubego – dlaczego warto się badać?
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 18 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, a przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Poddając się badaniu odpowiednio wcześnie, można zapobiec rozwojowi raka. Trzeba pamiętać, że wcześnie wykryty rak bardzo często jest wyleczalny!
Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie i usunięcie zmian. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Badanie profilaktyczne powinny wykonać:
- wszystkie osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego
- osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
Jak wziąć udział w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego?
Skierowaniem na badanie jest ankieta wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii.
Osoby chcące wziąć udział w programie proszone są o pobranie ankiety z naszej strony internetowej lub bezpośrednie udanie się do naszej przychodni. Następnie po pozytywnej weryfikacji zostaną one zakwalifikowane do badania i uzyskają informację o terminie badania.