Przełyk Barretta – przyczyny, rozpoznanie i leczenie BE

Przełyk Barretta to długotrwały stan, w którym pojawiają się zmiany metaplastyczne w obrębie przełyku. Chociaż w klasyfikacji ICD 10 nie ma kodu zarezerwowanego dla przełyku Barretta i jest klasyfikowany pod kodem K22.8. Przełyk Barretta zdecydowanie jest stanem bardzo poważnym, którego nie wolno lekceważyć. Zwiększa on bowiem ryzyko nowotworu i określany jest stanem przednowotworowym. Czym tak właściwie się jest przełyk Berretta, jakie są jego przyczyny i jak się go leczy?

Przełyk Barretta – co to jest?

Różne elementy układu pokarmowego, w tym przełyk i żołądek, wyściełane są innym rodzajem nabłonka. Dzięki temu mogą one w sposób prawidłowy spełniać swoje funkcje. Dzieje się tak w przypadku żołądka, w którym nabłonek walcowaty odporny jest na nieustanne oddziaływanie kwasu żołądkowego. Z kolei wielowarstwowy nabłonek płaski, którym wyściełany jest przełyk, odporny jest na uszkodzenia mechaniczne, do których mogłoby prowadzić przełykanie niedokładnie pogryzionego pokarmu. Oba rodzaje nabłonka oddziela wyraźna granica – linia Z.

Przełyk Barretta to stan, w którym nabłonek przełyku wypierany jest przez nabłonek żołądka z towarzyszącą metaplazją jelitową – odporny jest on na działanie kwasu żołądkowego, nie chroni jednak przed konsekwencjami połykania zbyt dużych kęsów. Taka zmiana komórek w obrębie przełyku jest stanem przednowotworowym – zwiększa ryzyko raka gruczołowego przełyku o 0,5% w skali roku. Natomiast przełyk Barretta nie zwiększa ryzyka raka płaskonabłonkowego przełyku, którego głównymi czynnikami ryzyka są palenie papierosów i picie alkoholu.

Przełyk Barretta – metaplazja i dysplazja przełyku

Przełyk Barretta to stan, w którym nastąpiła zmiana rodzaju nabłonka przełyku w gruczołowy. Taką zmianę określa się zjawiskiem metaplazji. Może ona prowadzić do rozwoju dysplazji przełyku, czyli rozwoju tkanki przedrakowej. Dysplazja jest czynnikiem, zwiększającym ryzyko rozwoju raka gruczołowego.

Przełyk Barretta – przyczyny BE

Do głównych czynników ryzyka rozwoju przełyku Barretta zaliczamy:

  • refluks żołądkowo-przełykowy – zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej
  • otyłość – w szczególności otyłość brzuszna
  • zaburzenia opróżniania żołądka

Najwięcej diagnozowanych pacjentów z przełykiem Barretta to biali mężczyźni powyżej 50. roku życia z chorobą refluksową, jednak stan ten rozpoznawany jest również u osób, które nie chorują na refluks.

Objawy przełyku Barretta oraz diagnoza BE

Do objawów przełyku Barretta zaliczamy przede wszystkim zgagę, wymioty, nieprzyjemne odbijanie, suchy kaszel bez infekcji, zaburzenia w przełykaniu oraz utrata wagi bez podejmowania działań celem redukcji masy ciała. Część z objawów przełyku Barretta pokrywa się z objawami choroby refluksowej, część może być mylona z niegroźną infekcją lub alergią. Ponadto część osób zdiagnozowanych nie odczuwa żadnych objawów przełyku Barretta.

Rozpoznanie przełyku Barretta polega przede wszystkim na badaniu ednoskopowym. W przypadku endoskopowego podejrzenia metaplazji w przełyku (ESEM), pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Wyniki badania dają informacje, czy występują zmiany, np. metaplazja jelitowa. Możliwe też jest wykrywanie wczesnych nowotworów.

Rozpoznanie przełyku Barretta z zastosowaniem sztucznej inteligencji tylko w H-T. Centrum Medyczne

U wielu pacjentów wyniki badań pod kątem BE niejednokrotnie pozostają niejednoznaczne. W H-T. Centrum Medyczne jako jedyni w Polsce – we współpracy z firmą Odin Vision – diagnozujemy przełyk Barretta z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu uzyskujemy rozpoznanie przełyku Barretta z o wiele większą skutecznością, bez konieczności powtarzania badania. Zapraszamy do naszej poradni gastroenterologicznej – wykonujemy badania pod kątem refluksu, przełyku Barretta i wdrażamy najskuteczniejsze leczenie obu schorzeń.

Wykonujemy również badania przy użyciu klasycznej chromoendoskopii.

Leczenie dysplazji w przełyku Barretta

W przypadku niewielkich zmian w obrębie nabłonka przełyku Barretta, lekarz może podjąć decyzję o kontynuacji leczenia choroby refluksowej ze szczególnym naciskiem na obserwację i badania pod kątem ryzyka rozwoju dysplazji. Leczenie przełyku Barretta, jak i refluksu, należy oprzeć na zmianie stylu życia, a przede wszystkim diety. Ponadto należy pamiętać, że przyjmowanie pompy protonowej lub innych leków nie wyleczy przełyku Barreta, a jedynie załagodzi objawy i może powstrzymać dalszy rozwój choroby.

W H-T. Centrum Medyczne w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu dożylnym w obecności lekarza anestezjologa wykonywane są zabiegi terapeutyczne mające na celu usunięcie ognisk dysplazji.

Wykonywane są zabiegi L-EMR w wypadku wykrycia ogniska dysplazji a następnie ablacji pozostałego przełyku Barretta. W wypadku niewykrycia zmiany dysplastycznej w badaniu endoskopowym a jej występowania w badaniu mikroskopowym wykonywana jest ablacja.

Wykonujemy ablację falami radiowymi (RFA) przy użyciu systemu Barrx oraz hybrydowego APC.

 Ten niezwykle precyzyjny system pozwala wykorzystać energię cieplną (ablację) do usunięcia zmienionych komórek w przełyku z bardzo dużą precyzją. Dzięki temu technologia ablacyjna HALO całkowicie usuwa tkankę Barretta u ponad 90% pacjentów. Kolejną metodą leczenia jest hybrydowe APC (koagulacja w osłonie argonu). Po pobraniu płynu do błony podśluzowej wykonywana jest koagulacja wierzchniej warstwy przełyku w celu uniknięcia podaży energii w głębsze warstwy ściany przełyku.

Ablacja przy użycia jest więc metodą umożliwiającą całkowite wyleczenie przełyku Barretta, a jej wysoka skuteczność w połączeniu z niskim ryzykiem powikłań stanowi szansę nie tylko na redukcję ryzyka rozwoju dysplazji i inwazyjnego nowotworu, ale również na poprawę jakości życia.