Sztuczna inteligencja w medycynie – jak wykorzystujemy ją w H-T. Centrum?

Sztuczna inteligencja w medycynie zwiększa szanse na prawidłowe i szybkie wykrywanie zmian ważnych dla pacjenta. Tak właśnie dzieje się w przypadku badań endoskopowych w H-T. – Centrum w Tychach, w którym specjalista dr Tomasz Romańczyk wykonuje badania kolonoskopowe przy wsparciu AI. Jak zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie wpływa na wykrywalność niebezpiecznych zmian, w jaki sposób przebiega badanie i w jaki sposób oceniany jest wpływ AI na prawidłowe wykrycie zmian?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie – badania kolonoskopowe z wykorzystaniem AI

W H-T. Centrum w Tychach nasz specjalista wykorzystuje sztuczną inteligencję jednego z wiodących na światowym rynku producenta urządzeń do badań endoskopowych. Japońska firma udostępniła nam, a także ośrodkom medycznym z Norwegii, Danii, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, system w ramach grantu „Accept-Opera” – jest to możliwe dzięki środkom norweskim oraz unijnym, a do randomizowanych badań wybrano ośrodki, które dotychczas wyróżniały się najlepszym współczynnikiem wykrywalności zmian w jelicie grubym. To ogromne wyróżnienie i szansa na nieustanne doskonalenie w zakresie diagnostyki – jednocześnie mamy możliwość wspierać rozwój nowej technologii, która może okazać się nieocenionym wsparciem w skutecznej profilaktyce raka jelita grubego.

Jak przeprowadzane jest badanie kolonoskopowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?

Badania endoskopowe z wykorzystaniem AI dla pacjenta niczym się nie różnią. Wymagane jest takie samo przygotowanie do badania, które trwa dokładnie tyle samo czasu. Lekarz wykonujący badanie wykorzystuje dotychczasową wiedzę i doświadczenie, a sztuczna inteligencja wspiera go i wyczula na zauważone w trakcie badania zmiany. Oznacza to, że badanie przeprowadzane jest przez specjalistę endoskopistę, a nie przez sztuczną inteligencję – tylko od wiedzy lekarza, a także odpowiedniego przygotowania pacjenta zależy poprawnie postawiona diagnoza. Sztuczna inteligencja w medycynie, w obszarze badań endoskopowych, nie zastępuje lekarza, jest jednak nieocenionym wsparciem. Wiedza i doświadczenie lekarza jest również ważna ze względu na rozwój technologii – tylko dzięki poprawnie przeprowadzonym badaniom i prawidłowo postawionej ocenie sztuczna inteligencja uczy się wykrywania tych istotnych dla zdrowia pacjenta zmian. Dane, które wprowadzane są do systemu „Accept-Opera”, mają istotny wpływ na właściwą pracę sztucznej inteligencji w przyszłości.

Jak sztuczna inteligencja w medycynie gromadzi dane?

W przypadku systemu, na którym pracujemy w H-T. Centrum w Tychach dane gromadzone są w systemie udostępnionym przez japońskiego producenta urządzenia. Każdy specjalista, który wprowadza dane, robi to już po wykonanym badaniu, a nie w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykle ważne, chociażby ze względu na RODO – do systemu trafiają wyłącznie te dane, które są istotne z medycznego punktu widzenia. Nie ma w nich danych wrażliwych.

W jaki sposób sztuczna inteligencja w medycynie pomaga zwiększyć wykrywalność groźnych zmian?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medynie pozwoli zwiększyć wykrywalność groźnych zmian, o ile algorytm zostanie napisany w sposób prawidłowy. To wymaga wprowadzania danych z wielu randomizowanych badań, na podstawie których możliwe jest uwzględnienie różnego rodzaju zmian. Ważnym jest, aby AI pomagała wykrywać niebezpieczne zmiany, ale także rozpoznawała te niewielkie i klasyfikowała je jako niegroźne. Ostateczna ocena badania zależy od specjalisty wykonującego badanie endoskopowe.

W trakcie kolonoskopii z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w H-T. Centrum, sztuczna inteligencja wskazuje na zmiany, którym – według AI – należy przyjrzeć się jeszcze uważniej. Oznacza to, że specjalista otrzymuje dodatkowe wsparcie: skupiając się na wszystkich dostrzeżonych zmianach, informowany jest o tym, co dostrzega sztuczna inteligencja. W medynie czynnik ludzki odgrywa ogromną rolę, a dla skutecznej profilaktyki istotne jest dostrzeżenie nawet niewielkich zmian w pierwszych stadiach, dlatego wsparcie sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych odgrywać będzie tak ważną rolę. Z jednej strony więc wiedza i doświadczenie lekarza są niezbędne i stanowią kluczowy czynnik poprawnie stawianych diagnoz, z drugiej zaś każde wsparcie nowoczesnych technologii ma znaczenie i nie należy lekceważyć ich rozwoju, a czerpać z kolejnych możliwości, jakie otrzymują lekarze i przede wszystkim pacjenci.