Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie – dlaczego każdy z nas powinien się ruszać?

O konieczności zażywania ruchu każdego dnia słyszeli niemal wszyscy. Znacznie mniej osób zdaje sobie jednak sprawę, jaki wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna, a jeszcze mniej z nas stosuje się do wytycznych WHO. Od 150  do 300 minut aktywności o średniej intensywności lub od 75 do 150 minut aktywności o dużej intensywności to normy, które powinien uwzględnić każdy dorosły człowiek. Wyjaśniamy, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie człowieka?

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Przyglądając się dokładniej, jak ruch oddziałuje na ludzki organizm, okazuje się, że nasze zdrowie w bardzo dużym stopniu uzależnione jest od naszego stylu życia. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, redukuje ryzyko chorób serca, osteoporozy, niektórych chorób nowotworowych, demencji, niepełnosprawności u seniorów. Ponadto regularne ćwiczenia pomagają pracować nad samodyscypliną, wspierają pamięć i koncentrację, odmładzają organizm i poprawiają samopoczucie.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie – informacje w pigułce

Trudno przecenić, jak duży wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna. Do najważniejszych czynników, poprawiających nasze zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez ćwiczenia, możemy zaliczyć:

 • redukcję poziomu cholesterolu i trójglicerydów
 • redukcję ciśnienia
 • redukcję poziomu cukru we krwi
 • redukcję HR w spoczynku
 • wzrost lub utrzymanie masy mięśniowej
 • zwiększenie syntezy mazi stawowej
 • poprawę ukrwienia mięśni i więzadeł
 • poprawę metabolizmu w wątrobie
 • poprawę perystaltyki jelit oraz funkcji trawiennych
 • poprawę wentylacji płuc i aktywności układu oddechowego
 • wzrost syntezy endorfin – hormonu szczęścia, który reguluje odczuwanie bólu
 • wsparcie pamięci i koncentracji poprzez poprawę ekspresji białka BDNF, które odpowiada za pracę neuroprzekaźników
 • wsparcie układu immunologicznego
 • wzrost syntezy włókien kolagenowych

Powyższe przykłady, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie obrazuje, jak ważnym jest ona aspektem naszego codziennego planu dnia. Ruch powinniśmy postrzegać jako profilaktykę zdrowotną, a także sposób na poprawę jakości życia i przedłużenie życia. Aktywność fizyczna jest także jednym z elementów profilaktyki nowotworu jelita grubego – wraz z prawidłową dietą oraz badaniami przesiewowymi raka jelita grubego pozwala znacząco redukować zachorowania na ten rodzaj nowotworu.

Aktywność fizyczna to nie tylko treningi

Bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, fitness w domu czy pływanie to najpopularniejsze rodzaje treningów. Nie każdy z nas jednak lubi taką formę aktywności, a zmuszanie się do ćwiczeń niestety nie jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie. Dlatego warto poszukać takiej aktywności, która sprawia nam przyjemność. Być może taniec, długie (i nieco szybsze) spacery lub wspinaczka na ściankach będą dla nas przyjemniejsze? Możemy także spróbować squasha, gry w piłkę lub sportów walki. Z całą pewnością powinniśmy poszukać takiej aktywności, która sprawi nam dużo radości – dzięki temu chętnie będziemy do niej wracać i aktywny tryb życia zostanie z nami już na zawsze.

Nie zapominajmy także o NEAT – spontanicznej aktywności fizycznej, która jest równie ważna. Każdego dnia szukajmy okazji, by wstać z kanapy lub fotela – zamiast windy wybierajmy schody, samochód pod galerią handlową zaparkujmy jak najdalej od wejścia, a podczas oglądania serialu zróbmy drobne porządki. Również przyrządzanie pysznych posiłków będzie lepszym wyborem niż zamawianie ich przez aplikację. Wstańmy od biurka, gdy rozmawiamy przez telefon, a po kawie z przyjaciółmi udajmy się choćby na krótki spacer.

Wiemy już, jak duży wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna. Zadbajmy o kondycję, dobre samopoczucie i lepszą jakość życia dzięki drobnym zmianom w życiu.