Badanie USG piersi – wskazania i przebieg badania

Badanie USG piersi jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, pozwalającym wykluczyć lub potwierdzić zmiany, a także obserwować efekty leczenia. Wraz z mammografią, punkcją oraz biopsją pozwalają szybko wykrywać zmiany nowotworowe – a szybka diagnoza znacząco podwyższa skuteczność leczenia onkologicznego. Badanie USG piersi pozwala więc podejmować efektywną terapię najczęściej występującego u kobiet nowotworu złośliwego. Również w H-T. Centrum Medycznym wykonujemy badanie USG piersi – zapraszamy do placówki przy ul. Paprocańskiej 137D oraz do rejestracji telefonicznej (+48 32 217 53 60) lub online (rejestracja@htcentrum.pl).

Wskazania do badania USG piersi

Wskazaniem do badania USG piersi jest wiek pacjentki, wykryte podczas badania palpacyjnego zmiany w obrębie piersi oraz wykryte choroby nowotworowe piersi w rodzinie. Każda pacjentka po 20. roku życia powinna profilaktycznie wykonywać USG piersi co 2 lata, natomiast po ukończeniu 30. roku życia badanie USG piersi należy powtarzać raz w roku.

Ponadto wskazaniem do badania USG piersi są widoczne lub odczuwalne podczas badania u ginekologa lub samobadania zmiany, takie jak nietypowy kształt, guzek, wyciek z brodawki sutka, ból piersi czy uraz piersi oraz powiększone pachowe węzły chłonne. Wskazaniem do USG piersi jest także stosowanie antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej czy operacja plastyczna piersi.

USG piersi – przebieg badania

Badanie USG piersi nie wymaga przygotowania. Dobrze, by pacjentka zgłosiła się na badanie w pierwszej połowie cyklu, po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, a przed owulacją. Nie jest to jednak warunek konieczny i – szczególnie, gdy występuje konieczność sprawdzenia zmian – USG piersi wykonuje się bez względu na dzień cyklu miesiączkowego.

Badanie rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Następnie lekarz nakłada na okolice piersi i węzłów chłonnych cienką warstwę specjalnego żelu, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych przez tkankę. Badanie USG piersi trwa od 10 do 15 minut i już podczas jego wykonywania lekarz udziela pacjentce informacji nt. wyników badań. Dostarczane są również opisowe wyniki badań.

USG piersi jest badaniem bezbolesnym i w pełni bezpiecznym, wykonywanym również u kobiet w ciąży. Zapraszamy do H-T. Centrum Medyczne – zadbaj o swoje zdrowie i wykonaj badanie USG piersi.

Wzbogaciliśmy dla naszych pacjentów ofertę o zabieg transplantacji mikrobioty jelitowej (FMT)

X