Leczenie nadwagi i otyłości w pierwszej kolejności powinno opierać się o współpracę pacjenta z dietetykiem, dietetykiem klinicznych, psychodietetykiem, psychologiem lub lekarzem bariatrą. Dieta o obniżonej względem zapotrzebowania kaloryczności oraz aktywność fizyczna nie zawsze jednak przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli jednak pacjent wykazuje dużą chęć zmiany nawyków żywieniowych, ale potrzebuje dodatkowego wsparcia, balon żołądkowy jest odpowiednią metodą leczenia otyłości.
Założenie balonu żołądkowego
Założenie balonu żołądkowego odbywa się w sposób endoskopowy, bez konieczności wykonania operacji. Podczas zabiegu lekarz umiejscawia za pomocą endoskopu (poprzez przełyk) silikonowy balon w żołądku, który następnie wypełniany jest płynem. Zasada działania balonu żołądkowego jest bardzo prosta – spożywając znacznie mniejsze porcje, pacjent zaczyna czuć sytość, dzięki czemu znacząco zmniejsza ilość przyjmowanych kalorii w ciągu doby.
Po zabiegu istnieje konieczność stosowania wskazanej przez lekarza diety oraz stawiania się na wizytach kontrolnych. Po 6 lub 12 miesiącach konieczne jest usunięcie balonu żołądkowego.
Skuteczność balonu żołądkowego w leczeniu otyłości
Balon żołądkowy jest najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia otyłości w porównaniu do innych metod bariatrycznych. Przy odpowiednim zaangażowaniu pacjenta jest to skuteczna metoda leczenia otyłości. Najtrudniejszym etapem terapii okazuje się okres po usunięciu balona, kiedy dalsze ograniczanie ilości spożywanych kalorii oraz czuwanie nad jakością spożywanych produktów zależy wyłącznie od pacjenta.
Balon żołądkowy zmniejsza apetyt i ułatwia kontrolowanie ilości spożywanych posiłków. Ułatwia przyswajanie nowych nawyków żywieniowych i jest skuteczną metodą leczenia otyłości I oraz II stopnia.