Wodorowe testy oddechowe w diagnostyce SIBO i nietolerancji laktozy

Wodorowe testy oddechowe to badania, które pozwalają wykryć choroby układu pokarmowego, związane z zaburzeniami flory bakteryjnej. WTO najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia SIBO (zespołu przerostu flory bakteryjnej) oraz nietolerancji laktozy lub patologii w zakresie wchłaniania laktozy bądź innych cukrów.

Na czym polegają wodorowe testy oddechowe?

Wodorowe testy oddechowe to bezbolesne i bezpieczne badanie, które wykonuje się z wykorzystaniem Gastrolizera. Urządzenie to bada stężenie wodoru w wydychanym powietrzu, który jest produktem fermentacji bakteryjnej. W przypadku zaburzeń trawienia poszczególnych składników odżywczych, przede wszystkim cukrów (laktoza, fruktoza i inne) dochodzi do wzmożonej fermentacji, która daje o sobie znać poprzez zawyżony poziom wodoru. Podobne objawy daje również zwiększona masa flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO). W przypadku podobnych schorzeń pacjent odczuwa wzdęcia, chroniczne dolegliwości żołądkowe, przelewanie się treści żołądkowej, zgagę, biegunki lub zaparcia, mdłości, a także bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.

Jak przygotować się do wodorowych testów oddechowych?

2 dni przed badaniem należy:

 • ograniczać produkty z dużą zawartością skrobi, białka i błonnika (ogranicz je do minimum)
 • zrezygnować z roślin strączkowych, cebuli, czosnku oraz poru oraz owoców i warzyw wysoko fermentujących
 • ograniczać spożycie herbaty i kawy – dozwolone słabe napary
 • wodę wysokozmineralizowaną oraz soki owocowe i warzywne zamienić na wodę źródlaną lub kranową – koniecznie niegazowaną
 • zrezygnować z naparów ziołowych
 • zrezygnować z przypraw oprócz soli i pieprzu
 • zrezygnować z alkoholu i papierosów
 • zrezygnować z octu jabłkowego, kropli żołądkowych, suplementów diety, leków na zgagę
 • zrezygnować z aktywności fizycznej 1 dzień przed wodorowymi testami oddechowymi

Dozwolone produkty na 2 dni przed wodorowymi testami oddechowymi:

 • ryby i mięso
 • jaja
 • dojrzałe sery żółte (np. parmezan, cheddar, grana padano) i nabiał bez laktozy
 • ryż basmati lub jaśminowy oraz wafle ryżowe
 • oliwa z oliwek oraz masło klarowane do smażenia w niewielkich ilościach
 • wywar mięsny (bez warzyw)
 • sól i pieprz

3 dni przed testem należy odstawić środki przeczyszczające, a tydzień przed wodorowymi testami oddechowymi należy zrezygnować z probiotyków, ziół bakteriobójczych oraz inhibitorów pompy protonowej. Leki odstawić należy po konsultacji z lekarzem.

Należy również zachować odstęp między kolonoskopią, lewatywą i niektórymi badaniami oraz zażywaniem silnych leków przeczyszczających o długości miesiąca lub dłużej, według zaleceń lekarza.

Wodorowe testy oddechowe – przebieg badania

Badanie wykonywane jest na czczo – 12 godzin przed wodorowymi testami oddechowymi nie spożywa się posiłków, pije się wodę, a dwie doby przed badaniami należy ograniczyć ilość spożywanego pokarmu, stosując się do wyżej wymienionych zaleceń. Pacjent przed rozpoczęciem badania wypija przygotowany substrat rozpuszczony w wodzie – laktozę lub inny składnik, z trawieniem którego najprawdopodobniej nie radzi sobie organizm. Po jego wypiciu pacjent dokładnie myje zęby, a następnie wydmuchuje powietrze do Gastrolizera. Pomiary wykonywane są we wskazanych przez lekarza odstępach czasu. W przerwie od kolejnych pomiarów zaleca się unikanie aktywności fizycznej – pacjent na kolejne etapy badania powinien oczekiwać w poczekalni. W zależności od indywidualnych zaleceń lekarza wodorowe testy oddechowe trwają od 80 minut do 3 godzin.

Zdarza się, że po wodorowych testach oddechowych pacjenci odczuwają dyskomfort, mają wzdęcia, sporadycznie biegunkę. Objawy te wynikają z przyjęcia substratu i zanikają w przeciągu jednej lub dwóch dób.

Wodorowe testy oddechowe zlecane są przez lekarzy osobom, u których występują objawy charakterystyczne dla SIBO i nietolerancji laktozy. Jeśli cierpisz na częste wzdęcia, zaparcia, biegunki, boleści lub dokucza Ci zgaga lub mdłości, skonsultuj swoje dolegliwości z jednym z lekarzy specjalistów z H-T. Centrum – zapraszamy!

Wzbogaciliśmy dla naszych pacjentów ofertę o zabieg transplantacji mikrobioty jelitowej (FMT)

X