Wodorowe testy oddechowe to badania, które pozwalają wykryć choroby układu pokarmowego, związane z zaburzeniami flory bakteryjnej. WTO najczęściej wykonuje się w przypadku podejrzenia SIBO (zespołu przerostu flory bakteryjnej) oraz nietolerancji laktozy lub patologii w zakresie wchłaniania laktozy bądź innych cukrów.
Na czym polegają wodorowe testy oddechowe?
Wodorowe testy oddechowe to bezbolesne i bezpieczne badanie, które wykonuje się z wykorzystaniem Gastrolizera. Urządzenie to bada stężenie wodoru w wydychanym powietrzu, który jest produktem fermentacji bakteryjnej. W przypadku zaburzeń trawienia poszczególnych składników odżywczych, przede wszystkim cukrów (laktoza, fruktoza i inne) dochodzi do wzmożonej fermentacji, która daje o sobie znać poprzez zawyżony poziom wodoru. Podobne objawy daje również zwiększona masa flory bakteryjnej w jelicie cienkim (SIBO). W przypadku podobnych schorzeń pacjent odczuwa wzdęcia, chroniczne dolegliwości żołądkowe, przelewanie się treści żołądkowej, zgagę, biegunki lub zaparcia, mdłości, a także bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.
Jak przygotować się do wodorowych testów oddechowych?
2 dni przed badaniem należy:
- ograniczać produkty z dużą zawartością skrobi, białka i błonnika (ogranicz je do minimum)
- zrezygnować z roślin strączkowych, cebuli, czosnku oraz poru oraz owoców i warzyw wysoko fermentujących
- ograniczać spożycie herbaty i kawy – dozwolone słabe napary
- wodę wysokozmineralizowaną oraz soki owocowe i warzywne zamienić na wodę źródlaną lub kranową – koniecznie niegazowaną
- zrezygnować z naparów ziołowych
- zrezygnować z przypraw oprócz soli i pieprzu
- zrezygnować z alkoholu i papierosów
- zrezygnować z octu jabłkowego, kropli żołądkowych, suplementów diety, leków na zgagę
- zrezygnować z aktywności fizycznej 1 dzień przed wodorowymi testami oddechowymi
Dozwolone produkty na 2 dni przed wodorowymi testami oddechowymi:
- ryby i mięso
- jaja
- dojrzałe sery żółte (np. parmezan, cheddar, grana padano) i nabiał bez laktozy
- ryż basmati lub jaśminowy oraz wafle ryżowe
- oliwa z oliwek oraz masło klarowane do smażenia w niewielkich ilościach
- wywar mięsny (bez warzyw)
- sól i pieprz
3 dni przed testem należy odstawić środki przeczyszczające, a tydzień przed wodorowymi testami oddechowymi należy zrezygnować z probiotyków, ziół bakteriobójczych oraz inhibitorów pompy protonowej. Leki odstawić należy po konsultacji z lekarzem.
Należy również zachować odstęp między kolonoskopią, lewatywą i niektórymi badaniami oraz zażywaniem silnych leków przeczyszczających o długości miesiąca lub dłużej, według zaleceń lekarza.
Wodorowe testy oddechowe – przebieg badania
Badanie wykonywane jest na czczo – 12 godzin przed wodorowymi testami oddechowymi nie spożywa się posiłków, pije się wodę, a dwie doby przed badaniami należy ograniczyć ilość spożywanego pokarmu, stosując się do wyżej wymienionych zaleceń. Pacjent przed rozpoczęciem badania wypija przygotowany substrat rozpuszczony w wodzie – laktozę lub inny składnik, z trawieniem którego najprawdopodobniej nie radzi sobie organizm. Po jego wypiciu pacjent dokładnie myje zęby, a następnie wydmuchuje powietrze do Gastrolizera. Pomiary wykonywane są we wskazanych przez lekarza odstępach czasu. W przerwie od kolejnych pomiarów zaleca się unikanie aktywności fizycznej – pacjent na kolejne etapy badania powinien oczekiwać w poczekalni. W zależności od indywidualnych zaleceń lekarza wodorowe testy oddechowe trwają od 80 minut do 3 godzin.
Zdarza się, że po wodorowych testach oddechowych pacjenci odczuwają dyskomfort, mają wzdęcia, sporadycznie biegunkę. Objawy te wynikają z przyjęcia substratu i zanikają w przeciągu jednej lub dwóch dób.
Wodorowe testy oddechowe zlecane są przez lekarzy osobom, u których występują objawy charakterystyczne dla SIBO i nietolerancji laktozy. Jeśli cierpisz na częste wzdęcia, zaparcia, biegunki, boleści lub dokucza Ci zgaga lub mdłości, skonsultuj swoje dolegliwości z jednym z lekarzy specjalistów z H-T. Centrum – zapraszamy!