Profilaktyka chorób metabolicznych
Cukrzyca, nadciśnienie i miażdżyca to bez wątpienia najważniejsze i najgroźniejsze czynniki zwiększające ryzyko zapadania na choroby serca i naczyń. Proponujemy Państwu porady z zakresu ustalenia optymalnej terapii w profilaktyce pierwotnej i wtórnej chorób układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ważne jest uwzględnienie tzw. profilu bezpieczeństwa, w szczególności w przypadkach stosowania wielu leków. Zajmujemy się również diagnostyką uszkodzeń wątroby na tle metabolicznym.
Farmakologiczne leczenie chorób metabolicznych i inne formy terapii
Skuteczne leczenie schorzeń metabolicznych nie może opierać się jedynie na przyjmowaniu leków. Niezbędnym elementem terapii jest współpraca wykwalifikowanego personelu medycznego z dietetycznym oraz wsparciem psychologicznym. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest osiągnięcie szybszych i trwalszych efektów leczenia i zminimalizowania ryzyka niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.
– Hipokrates
To, co spożywamy, kształtuje nasze zdrowie i samopoczucie. Odżywianie wpływa na stany emocjonalne, koncentrację oraz występowanie bądź unikanie wielu chorób. Odpowiednio ułożona i stosowana dieta reguluje kondycję organizmu, wpływa na profilaktykę chorób, jak również wspomaga leczenie farmakologiczne. Ponieważ organizmy różnią się od siebie, nie istnieje przepis na dietę uniwersalną. Dlatego warto podążać w kierunku diety spersonalizowanej. Każdy organizm ma inne potrzeby żywieniowe, uwzględniające ewentualne nietolerancje i alergie pokarmowe, przyjmowane leki, przebyte choroby, charakter codziennej pracy, aktywność fizyczną, itp.
Czym jest metabolizm?
Aby komórki w ludzkim organizmie były zdolne do pełnienia funkcji życiowych, potrzebują energii. Jest ona dostarczana w wyniku zachodzących procesów metabolicznych. Oprócz „zasilania w energię” komórki w organizmie, metabolizm odpowiada także za usuwanie zbędnych produktów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Na metabolizm składa się wiele reakcji chemicznych, które dzielimy na procesy kataboliczne oraz anaboliczne. W efekcie kataboliczne procesów cząsteczki rozpadają się najmniejsze, a organizmowi dostarczana jest energia, z kolei procesy anaboliczne mają na celu budowanie złożonych związków chemicznych, co prowadzi do wzrostu tkanek w naszym organizmie. Procesy metaboliczne są skomplikowane i są ze sobą ściśle powiązane. Jednak dopóki nic ich nie zakłóca, organizm doskonale sobie radzi, procesy przebiegają sprawnie, my jesteśmy zdrowi i dobrze się czujemy.
Choroby metaboliczne a choroby cywilizacyjne
Ponieważ w metabolizmie uczestniczą wszystkie komórki naszego organizmu, również choroby metaboliczne dotyczyć mogą najróżniejszych tkanek – dna moczanowa, osteoporoza, fenyloketonuria to choroby metaboliczne, na których rozwinięcie się nie mamy wpływu. Są jednak takie choroby metaboliczne, które w dużej mierze zależą od naszego stylu życia, przede wszystkim diety i aktywności fizycznej – cukrzyca typu II oraz podwyższone stężenie LDL-cholesterolu (i inne zaburzenia lipidowe) to choroby metaboliczne, które w większości wypadków wynikają z wieloletnich zaniedbań. Wliczają się one do schorzeń, które – gdy występują wspólnie – składają się na zespół metaboliczny:
- cukrzyca typu II (podwyższone stężenie glukozy we krwi)
- podwyższony poziom triglicerydów
- obniżone stężenie HDL-cholesterolu (tzw. dobrego cholesterolu)
- podwyższone ciśnienie tętnicze
- otyłość brzuszna – zwiększony obwód w pasie (u pań przekraczający 80 cm, u panów 94 cm)
Jeśli z powyższych 5 warunków, zostaje spełnionych 3, mówimy wówczas o zespole metabolicznym. Obniża on komfort życia, negatywnie wpływa na nasze zdrowie w ujęciu holistycznym i przede wszystkim ma ogromny wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak próchnica, otyłość oraz schorzenia, które są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce – choroby układu krążenia (miażdżyca, udar, zawał mięśnia sercowego) oraz choroby onkologiczne.
Indywidualnie dobrana dieta – najskuteczniejsze leczenie chorób metabolicznych
W przypadku wyżej wymienionych chorób metabolicznych najskuteczniejszą terapią jest zmiana stylu życia. Zmiana diety na zbilansowaną, opartą na cennych źródłach kwasów nienasyconych, warzywach, owocach, w której nie brakuje również „dobrych” węglowodanów to najważniejszy element leczenia chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Nie mniej ważna jest również aktywność fizyczna – zarówno ta w formie dowolnych ćwiczeń (spacerów i marszów, jazdy na rowerze, fitness), jak i spontanicznej aktywności fizycznej (wchodzenie po schodach, sprzątanie, zabawa z dzieckiem). Zbilansowana dieta i aktywność działają zarówno profilaktycznie, jak i terapeutycznie.
W H-T.Centrum rozumiemy również, że nabycie świadomości w zakresie prawidłowego odżywiania jest pierwszym krokiem. Kolejnym jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dlatego rekomendujemy współpracę z wykwalifikowanym personelem medycznym oraz dietetycznym, którego kompleksowe działanie uzupełnione jest poprzez wsparcie psychologiczne.
Współpracę z Pacjentem rozpoczynamy od przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz szeregu badań diagnostycznych. Pozwala to na dopasowanie diety do konkretnych potrzeb, uwzględniających indywidualne cechy (m.in.: płeć, wiek, grupa krwi, typ sylwetki) oraz czynniki dodatkowe (np. przyjmowane leki).
Diagnostyka, wykonywana w naszym gabinecie, obejmuje:
- testy na nietolerancje pokarmowe
- testy na celiakię
- analizy pierwiastkowe włosów
- analiza składu masy ciała
- diagnostyka stanu odżywiania.
CENNIK H-T.CENTRUM
- KONSULTACJA DIETETYCZNA PIERWSZORAZOWA 200 PLN
- KONSULTACJA W LECZENIU 160 PLN (w zależności od zakresu)
CENNIK H-T.CENTRUM
- KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA PIERWSZORAZOWA 170 PLN
- KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA W TERAPII 170 PLN