Poradnia endokrynologiczna – endokrynolog
Układ hormonalny, inaczej nazywany dokrwiennym, pełni w naszym organizmie wiele funkcji. Hormony odpowiadają między innymi za płodność, metabolizm, samopoczucie, pracę mięśni, odporność, poziom energii czy poziom cukru we krwi. Zaburzenia hormonalne przekładają się więc na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, a objawy bywają na tyle mylące, że pacjenci do endokrynologa trafiają po wielu żmudnych i nieudanych próbach diagnozy u lekarzy innych specjalizacji. Jeśli występuje:
- nagła utrata wagi lub nagły przyrost wagi bez zmiany stylu życia
- chroniczne zmęczenie
- duża drażliwość
- nieuzasadniona senność
- złe samopoczucie
- nadmierne wypadanie włosów
- osłabienie paznokci
- nadmiernego owłosienia ciała
- trądzik lub inne nagłe zmiany skórne
- częste uczucie zimna lub gorąca
- nadmierna potliwość
- duszności
- częste bóle głowy
- obrzęki stóp, dłoni, a także wokół szyi
- zaburzenie cyklu u kobiet, bóle piersi, mlekotok, trudności z zajściem w ciążę lub utrzymania ciąży
- ginekomastia u mężczyzn
- obniżone libido
należy zgłosić się do przychodni endokrynologicznej, celem zbadania poziomu hormonów i wykonania innych badań, które są konieczne, by zdiagnozować zaburzenia hormonalne i móc wprowadzić skuteczne leczenie endokrynologiczne. Nie należy ignorować niepokojących objawów, które się powtarzają i pojawiają z niewyjaśnionych przyczyn. Nieleczone zaburzenia hormonalne przekładają się na stan całego organizmu i prowadzą do innych schorzeń, jak niepłodność czy depresja.
Choroby leczone w poradni endokrynologicznej H-T.Centrum
Zaburzenia hormonalne są przyczyną wielu chorób, które często wiążą się z występowaniem innych dolegliwości i chorób, takich jak zaburzona gospodarka lipidowa (podwyższony poziom cholesterolu we krwi), cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie tętnicze. Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć wyżej wymienionych objawów, szczególnie jeśli pojawiają się często i w parze z innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Do najczęściej diagnozowanych i leczonych chorób układu hormonalnego należą:
- niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto
- nadczynność tarczycy
- guzy tarczycy
- zespół Cushinga i inne choroby nadnerczy
- niedoczynność przytarczyc
- nadczynność przytarczyc
- choroby przysadki mózgowej
- PCOS – zespół policystycznych jajników
- zespoły androgenne
- ginekomastia
- cukrzyca typu 2
- hiperlipidemia – podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów
- nadciśnienie tętnicze
- otyłość
Poradnia endokrynologiczna – badania endokrynologiczne
Za prawidłową pracę układu hormonalnego odpowiadają gruczoły: tarczyca, przytarczyce, szyszynka, grasica, przysadka mózgowa, nadnercza oraz gruczoły płciowe, czyli jajniki i jądra. Należy przy tym pamiętać, że gruczoły te ze sobą „współpracują” – np. przysadka mózgowa produkuje hormon TSH, pobudzając tarczycę do produkcji hormony T3 i T4. Do zdiagnozowania zaburzeń układu hormonalnego konieczne jest więc przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, a także badań. Dlatego przed wizytą u endokrynologa pacjenci powinni jeszcze baczniej przyglądać się swojemu organizmowi i najlepiej zapisywać jak najwięcej szczegółów, dotyczących ich diety, stylu życia i samopoczucia, z uwzględnieniem pór dnia i innych czynników oraz zmiennych, które zaobserwują.
Diagnostyka zaburzeń hormonalnych w poradni endokrynologicznej H-T.Centrum
W efektywnej diagnostyce ogromne znaczenie ma również doświadczenie i wiedza endokrynologa, które pozwalają trafnie odczytać wyniki badań i wdrożyć optymalne leczenie. Na stan gospodarki hormonalnej przekłada się bowiem wiele czynników, które lekarz musi wziąć pod uwagę, by bezbłędnie odczytać wyniki badań oraz dobrać odpowiednie leki w odpowiednich dawkach, które we właściwym momencie należy zwiększać bądź zmniejszać.
W poradni endokrynologicznej H-T.Centrum wykonujemy:
- morfologia krwi
- badanie poziomu hormonu TSH
- badanie poziomu hormonów T3 i T4
- USG tarczycy
- biopsję tarczycy
- badanie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO)
- badanie poziomu witaminy D3
Diagnoza oraz leczenie chorób endokrynologicznych nierzadko wymaga współpracy z lekarzami innych specjalizacji, np. z ginekologiem lub dietetykiem klinicznym. Do endokrynologa warto zabrać ze sobą wyniki badań, które robiliśmy w ostatnim czasie – lekarz będzie mógł porównać je do aktualnych wyników i skonfrontować ze zmianami w diecie i stylu życia, jeśli takie nastąpiły. Ponadto należy pamiętać, że leczenie zaburzeń hormonalnych wymaga stałej obserwacji organizmu przez pacjenta oraz częstych i regularnych kontroli lekarskich, które pozwalają reagować na zmiany w gospodarce hormonalnej, dostosowywać dawki leków i wprowadzać inne metody lecznicze, a także w odpowiednim czasie niektórych z nich zaprzestać. Dlatego warto wybrać doświadczonego endokrynologa, który nie tylko wykona badania, zdiagnozuje chorobę i wprowadzi leczenie, ale także z pełnym zaangażowaniem przeprowadzi pacjenta przez ścieżkę leczenia, która wymaga holistycznego podejścia. Oprócz leczenia farmakologicznego często niezbędna jest zmiana diety, stylu życia i wdrożenia innych zmian, które traktuje się jako element terapii poszczególnych zaburzeń hormonalnych.
W naszej poradni endokrynologicznej pracują doświadczeni i empatyczni endokrynolodzy, którzy wspierają pacjentów na każdym etapie leczenia, zapewniając merytoryczne wsparcie i udzielając wskazówek, dotyczących poprawy jakości życia. Serdecznie zapraszamy na konsultację z endokrynologiem w H-T.Centrum!
CENNIK H-T.CENTRUM
- KONSULTACJA 150 PLN