Enteroskopia dwubalonowa w chorobach dróg żółciowych

23 lipca 2018 w H-T. Centrum Medycznym –Endoterapia po raz kolejny wykonano unikatowy zabieg endoskopowej wstecznej cholangiografii z zastosowaniem enteroskopu operacyjnego. Zakończony powodzeniem zabieg protezowania dróg żółciowych z powodu zwężenia dróg żółciowych w okolicy wnęki wątroby u 68-letniej chorej wykonał zespół dr n.med. Tomasza Romańczyka w asyście anestezjologicznej dr Andrzeja Kozłowskiego. Dzięki temu chora uniknęła konieczności leczenia operacyjnego bądź inwazyjnej cholangiografii przezskórnej.

Zabiegi te wykonuje się u chorych po przebytych resekcjach trzustki metodą Traverso lub Whippla, gdzie klasyczny dostęp endoskopowy duodenoskopem jest praktycznie, ze względu na zmienione warunki anatomiczne, niemożliwy. Z tego powodu konieczne jest wykonanie zabiegu enteroskopem operacyjnym lub odpowiednio przygotowanym kolonoskopem. Diagnostyka i zabiegi endoskopowe jelita cienkiego wykonywane enteroskopem należą w dalszym ciągu do rzadko wykonywanych, na południu Polski wykonuje je już od prawie 10 lat jedynie H-T. Centrum Medyczne w Tychach. Połączenie badania jelita cienkiego wykonywanego enteroskopem z jednoczasowym zabiegiem na drogach żółciowych należy do unikatowych zabiegów, o czym świadczy praktyczna niedostępność na rynku polskim dedykowanego instrumentarium endoskopowego.

Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu ogólnym dożylnym, z udziałem anestezjologa biegłego w znieczuleniu chorych poddawanych zabiegom enteroskopii. Zabiegi te, ze względu na swoją czasochłonność i rodzaj skomplikowania, są wyjątkowo trudne do prowadzenia przez anestezjologów.