Najczęściej występujące choroby żołądka, ich objawy i przyczyny

Żołądek jest jednym z elementów układu pokarmowego, który przede wszystkim pełni funkcje magazynowe. Dochodzi w nim także do trawienia białek, które poprzez pepsyny rozkładane są do aminokwasów. Dzięki temu, że żołądek w dużej mierze zbudowany jest z tkanki mięśniowej, dochodzi w nim do skurczy, które rozdrabniają pokarm, umożliwiając substancjom czynnym reakcje biochemiczne z rozdrobnionym pokarmem. W związku z tymi funkcjami oraz budową żołądka, jest on narażony na różnorodne choroby, które nie zawsze dają charakterystyczne objawy lub nie dają ich wcale. Jakie choroby żołądka występują najczęściej, jakie są ich przyczyny i jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Poznaj najważniejsze zasady profilaktyki chorób żołądka.

Które choroby żołądka diagnozowane są najczęściej?

Choroby żołądka to dość powszechny problem naszego społeczeństwa, który w dużym stopniu wynika z naszego stylu życia – niewłaściwej diety, nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz sięgania po używki, ze szczególnym naciskiem na palenie papierosów i picie wysokoprocentowych alkoholi. Do najczęściej występujących chorób żołądka zaliczamy:

Choroby żołądka – choroba wrzodowa żołądka

To choroba, którą najczęściej wywołuje zakażenie bakterią Helicobacter pylori, palenie tytoniu, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i czynniki genetyczne. Wrzód to nic innego, jak ubytek w błonie śluzowej z towarzyszącym stanem zapalnym i martwicą. Wrzody żołądka dają objawy w postaci ostrego bólu w górnej części brzucha w trakcie spożywania posiłku lub tuż po nim. W przypadku wrzodów dwunastnicy ból występuje na czczo, a zjedzenie posiłku lub przyjęcie leków tymczasowo go uśmierza.

Gastropatia – choroba żołądka o kilku podłożach

Występuje kilka rodzajów tej choroby. Przede wszystkim jednak polega ona na uszkodzeniu błony śluzowej o podłożu zapalnym, którego przyczyny najczęściej leżą w nadużywaniu NLPZ, piciu alkoholu, zakażeniu Helicobacter pylori. Choroba często utożsamiana jest z zapaleniem żołądka.

Nowotworowe choroby żołądka – niezłośliwe i złośliwe

Polipy to rodzaj niezłośliwej (najczęściej) zmiany nowotworowej w obrębie żołądka. Ich objawem najczęściej jest silny ból, a także nudności i wymioty, nierzadko także krwawienie z układu pokarmowego. Najczęstszymi przyczynami polipów żołądka jest zakażenie Helicobacter pylori, palenie tytoniu, zła dieta, brak ruchu i czynniki genetyczne.

Złośliwe nowotwory żołądka to piąta u mężczyzn i dziesiąta u kobiet w Polsce pod względem częstotliwości diagnozowania choroba onkologiczna. Najczęściej jest to rak gruczołowy, rzadziej nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego, nowotwory neuroendykrynne oraz chłoniaki żołądka. Niestety częsty brak charakterystycznych objawów oraz zbyt długie odwlekanie wizyty u lekarza w przypadku nieswoistych objawów sprawia, że nowotwory złośliwe żołądka często wykrywane są w ostatnim IV stadium, co znacząco utrudnia skuteczne leczenie. W związku z tym w Polsce rak żołądka jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Dobrą informacją jest ta, że od 40 lat zachorowalność na raka żołądka – chociaż powoli – systematycznie spada.

Główne przyczyny chorób żołądka

Szybki przegląd najczęściej diagnozowanych chorób uwidacznia podstawowe przyczyny chorób żołądka:

  • zakażenie Helicobacter pylori
  • nadużywanie NZPL
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie tytoniu
  • zła dieta
  • brak ruchu
  • genetyka

Profilaktyka chorób żołądka opiera się więc o podstawowe zasady profilaktyki zdrowotnej. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, które pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała oraz umiarkowanie lub wstrzemięźliwość w zakresie sięgania po używki w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko chorób żołądka, w tym nowotworów złośliwych. Ponadto ważne jest, by po niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, diklofenak, naproksen, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, metamizol) stosować możliwie jak najrzadziej. W profilaktyce chorób żołądka ogromnie ważne jest także reagowanie na takie objawy, jak zgaga, wzdęcia, bóle, niewłaściwe wypróżnianie się, niekontrolowany spadek wagi. Nie wolno ich lekceważyć, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie choroby żołądka (przede wszystkim nieleczone) mogą prowadzić do rozwoju nowotworu żołądka.

Gastroenterologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami żołądka i innymi schorzeniami układu pokarmowego. W H-T. Centrum Medyczne przyjmują najlepsi specjaliści, przeprowadzamy także badania gastrologiczne oraz kolonoskopowe (te drugie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji) oraz inne specjalistyczne badania, mające na celu postawienie szybkiej diagnozy i podjęcia właściwej terapii. Zapraszamy!